Vypadávanie vlasov sa u žien prejavuje iným spôsobom ako u mužov. Oproti ustupujúcej vlasovej línii alebo vzniku lysiny na temene ako je tomu u mužov, u žien dochádza k rozširovaniu stredovej cestičky alebo k celkovému preriedeniu vlasov. Aj u žien je až 95% prípadov rednutia vlasov spôsobených androgénovou alopéciou. Zvyšok tvoria prípady pomerne zriedkavých ochorení.

Androgénová alopécia – Ženská vzorová plešatosť

Zvýšené hladiny DHT u osoby s geneticky podmieneným vypadávaním vlasov vedú k rastu tenkých, krátkych, bezfarebných vláskov. Neskôr vlasové folikuly nebudú produkovať žiadne vlasy, atrofujú a odumrú. Za normálnych okolností ženské pohlavné hormóny, estrogén a progesterón, ochránia vlasové folikuly pred účinkami DHT, ale vplyvom rôznych faktorov (napr. expresia génov vypadávaniavlasov alebo menopauza) dochádza k znižovaniu hladín týchto hormónov a organizmus začne produkovať nadbytok DHT.

Savinova stupnica vypadávania vlasov u žien

Alopecia areata u žien

Pri ochorení Alopecia areata dochádza k tvorbe bezvlasých ložisiek na hlave alebo v oblasti tváre. Miesta s vypadanými vlasmi tvoria okrúhle ložiská s priemerom 3 a viac centimetrov. Vlasy vypadávajú preto, lebo imunitný systém napáda vlasové folikuly a zabraňuje im v produkcii vlasov. Alopecia areata sa prejavuje u detí aj u dospelých, môže sa objaviť nečakane a rovnako rýchlo môže odoznieť.

Telogénové effluvium u žien

Toto ochorenie vyvoláva rozsiahle vypadávanie vlasov po celom povrchu hlavy a môže byť spôsobené anémiou, nedostatkom železa, nízkym príjmom bielkovín, ochorením štítnej žľazy, operáciou alebo iným ochorením. Vypadávanie veľkého množstva vlasov pri česaní, umývaní alebo na vankúši zvykne byť prvým prejavom telogénového effluvia. Ochorenie zvyčajne odozneje 6 až 12 mesiacov po odstránení prvotnej príčiny jeho vzniku. Doplnková liečba nie je potrebná.

Trakčná alopécia u žien

Prisilné ťahanie vlasov môže vyústiť do trakčnej alopécie. Ťahanie je spôsobené zapletaním vrkoča príliš natesno alebo dlhodobým nosením príčeskov vo vlasoch. Neprestajné ťahanie vlasov trvalo poškodzuje vlasové folikuly a z takto poškodených folikulov už vlasy nevyrastú.

Close Menu
×
×

Cart