Aj keď existuje niekoľko príčin vypadávania vlasov, zhruba 95% prípadov je v dôsledku androgénovej alopécie, medzi symptómy ktorej patrí ustupujúca vlasová línia a/alebo rednutie vlasov v oblasti temena. Zvyšných 5% prípadov vypadávania vlasov u mužov môže súvisieť so zdravotnými problémami ako sú autoimunitné ochorenia, hormonálna nerovnováha, ťažká trauma alebo nežiadúce účinky liekov.
Androgénová alopécia – Mužská vzorová plešatosť
Je to najrozšírenejšia príčina vypadávania vlasov u mužov a dedí sa od rodičov. K vypadávaniu dochádza účinkami DHT, ktorý zabraňuje vlasovým folikulom v produkcii normálnych vlasov. Folikuly začnú produkovať iba tenké, krátke, bezfarebné vlásky a neskôr sa produkcia vlasov úplne zastaví. Prvým prejavom je stenčovanie vlasov, ich rednutie a neskôr vytvorenie bezvlasých plôch – lysín, plešín.

Alopecia areata u mužov
Predstavuje ložiskové vypadávanie vlasov alebo ochlpenia tváre. Keď vlasy vypadnú, tvoria sa jednoliate oválne ložiská veľkosti mince. Niekedy sú bezvlasé ložiská väčšie. Tento typ vypadávania vlasov sa vyskytuje u detí aj u dospelých a spôsobuje ho napádanie vlasových folikulov imunitným systémom. Alopecia areata sa môže prejaviť rýchlo, ale aj rýchlo odoznieť.
Telogénové effluvium u mužov
Môže ho vyvolať anémia, nízka hladina železa, nedostatočný príjem bielkovín, ochorenie štítnej žľazy. Telogénové effluvium sa prejavuje rozsiahlym vypadávaním vlasov po celom povrchu ovlasenej pokožky hlavy. Jedným z prvých prejavov je veľké množstvo vlasov vypadnutých pri česaní, v sprche či na vankúši. Keď sa odstráni hlavná príčina spustenia ochorenia, vlasy postupne dorastú v priebehu 6 až 12 mesiacov bez potreby ďalšieho liečenia.
Trakčná alopécia u mužov
Tento typ vypadávania vlasov je výsledkom prílišného ťahania vlasov. Najčastejšie ho zapríčiňuje príliš tesné zapletanie vrkoča, kedy neprestávajúce ťahanie trvalo poškodí folikuly a vlasy už nedorastú.