Príčiny a príznaky vypadávania vlasov

Príčiny a príznaky vypadávania vlasov

Keď človek zistí, že mu začali vypadávať vlasy, nie je to nič príjemné. Toto nemilé prekvapenie je väčšinou nasledované rozčarovaním a hnevom. Môže to trvať niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa s tým aspoň nejako psychicky vyrovnáte. Najlepšie sa dá s problémom vyrovnať, keď mu porozumiete a porozumiete aj možnostiam jeho riešenia. So stratou vlasov je to rovnaké. Čím viac sa o vypadávaní vlasov dozviete, tým ľahšie bude pre vás nájsť najvhodnejšiu liečbu pre váš problém.

V medicíne sa akákoľvek strata vlasov alebo ochlpenia nazýva alopécia. Existuje mnoho dôvodov prečo niekomu začali vypadávať vlasy, vrátane nasledujúcich príčin:

  • mužské alebo ženské vypadávanie vlasov (androgénová alopécia)
  • vytrhávanie si vlasov (trichotilománia)
  • chemoterapia alebo rádioterapia
  • nedostatok železa v organizme
  • autoimunitné ochorenie (alopecia areata)
  • veľmi silný stres alebo ťažká trauma (telogénové effluvium)
  • hormonálne zmeny (menopauza, andropauza, tehotenstvo, pôrod)
  • stárnutie
  • hubové ochorenie

Rozsah a závažnosť straty vlasov sú individuálne v závislosti od konkrétnej diagnózy. Môže dôjsť k strate všetkých vlasov (alopecia totalis) alebo dokonca k strate všetkých vlasov a všetkého ochlpenia (alopecia universalis).

Aj keď príčin vypadávania vlasov je mnoho, približne 90% všetkých prípadov je spôsobených genetikou človeka. Geneticky podmienené dedičné vypadávanie vlasov sa nazýva androgénová alopécia a je tiež známe ako mužská vzorová plešatosť alebo ženská vzorová plešatosť. Strata vlasov je v tomto prípade vyvolaná hormónom dihydrotestosterón (DHT).

Príznaky vypadávania vlasov

Niektoré príznaky straty vlasov zahrňujú preriedenie vlasov v oblasti temena hlavy, farebné alebo štrukturálne zmeny pokožky hlavy, tvorbu lupín alebo vytvorenie jazvy.

Zvyčajne muži, ktorým vypadávajú vlasy pozorujú ztenčovanie a preriedenie vlasov na bokoch čela (kúty), ktoré prechádza do ustupovania celej vlasovej línie nad čelom. Alebo dochádza k vypadávaniu vlasov vzadu na hlave v oblasti kde sa schádzajú vlasy rastúce inými smermi (vertex). Keď sa spoja oba tieto typy vypadávania vlasov, tak vlasy zostávajúce na hlave tvoria tvar podkovy, ktorá začína vlasmi za jedným uchom, pokračuje pásom vlasov po celom záhlaví až prejde k vlasom za druhým uchom.

Ženám zvyknú vlasy vypadávať v oblasti cestičky vo vlasoch, v ložiskách a/alebo rovnomerne v celej oblasti ovlasenej časti hlavy. Niekedy ženám začnú vlasy vypadávať v oblasti kútov a nad čelom, čo pripomína mužský typ vypadávania vlasov.

Ľudia majú na hlave približne 100- až 150-tisíc vlasov. Postupné vypadávanie vlasov je úplne prirodzenou súčasťou rastového cyklu vlasov a bežnému človeku za deň vypadne asi 100 vlasov. Aby na hlave zostal počet vlasov zachovaný, musí súbežne s vypadávaním vlasov prebiehať aj rast vlasov a postupné nahrádzanie vlasov novými vlasmi. Ak na vlasovej kefe alebo vo vani spozorujete neobvyklé množstvo vypadaných vlasov môže to byť prvý príznak nadmerného vypadávania vlasov.

Problém nastáva, keď vypadané vlasy nedorastajú späť alebo dorastú, ale sú tenšie alebo menej pigmentované, alebo dorastú do krátkej dĺžky a potom znova vypadnú. Tenké a krátke (miniaturizované) vlasy majú tendenciu skôr vypadnúť a neskôr narastú ešte tenšie a ešte kratšie. Nakoniec už nedorastú vôbec a zostane po nich len bezvlasé miesto.

V tomto štádiu je ešte možné správne nastavenou liečbou zabrániť trvalej atrofii vlasových folikulov. K čiastočnej atrofii dochádza po 2 až 3 rokoch a k trvalej atrofii po asi 5 rokoch. Keď raz vlasový folikul úplne atrofuje, už sa nikdy nezregeneruje a nie je možné ho obnoviť ani medikamentózne. Takže obnova rastu vlasov v bezvlasých miestach je možná od 1 do 5 rokov od zastavenia činnosti folikulu. Včasný zásah v počiatočnom štádiu vypadávania vlasov je omnoho efektívnejší než sa snažiť o obnovu rastu vlasov v miestach, kde vlasy nerástli už niekoľko rokov.

Close Menu
×
×

Cart