Existuje veľa dohadov a domnienok o ženskom vypadávaní vlasov, ale až pravdivé vedecké vysvetlenia sú prvým krokom k zastaveniu vypadávania vlasov.
Mýtus č.1: Vypadávanie vlasov je čisto mužský problém
Asi 40% žien postihne vypadávanie vlasov niekedy počas života. Nie je tomu venovaná dostatočná pozornosť a skôr sa prezentujú husté zdravé vlasy, keďže sú korunou ženskej krásy. Ženy si zaslúžia dozvedieť sa viac o vypadávaní vlasov a o riešeniach, ktoré ho pomáhajú zastaviť a ktoré môžu rast vlasov dodatočne obnoviť.
Mýtus č.2: Upchatie pórov vlasových folikulov spôsobuje vypadávanie vlasov
Výsledkom upchania pórov vlasových folikulov je vrastanie vlasov do pokožky, nie vypadávanie vlasov. Použitie šampónov alebo iných kozmetických prípravkov na otvorenie a vyčistenie pórov môže pomôcť zamedziť vrastaniu vlasov do pokožky, vypadávanie vlasov však nezastaví.
Mýtus č.3: Nedostatočná výživa spôsobuje vypadávanie vlasov
Je pravda, že nedostatočný prísun niektorých živín v potrave môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov, ale prípady takejto podvýživy sú veľmi zriedkavé. Aj keby ste mali tú najlepšiu vyváženú stravu a ako výživový doplnok užívali vlasové vitamíny, vypadávaniu vlasov nezabránite pokiaľ sa nezameriate na odstránenie hlavnej príčiny, ktorou je zvýšená hladina DHT. Až keď bude hladina DHT v pokožke hlavy v normále, vlasové folikuly začnú produkovať normálne zdravé vlasy.
Mýtus č.4: Roztoče alebo iné mikroorganizmy spôsobujú vypadávanie vlasov
Roztoče sa síce nachádzajú na pokožke hlavy, v posteli alebo na vankúši, ale doposiaľ nebol nájdený žiadny vedecký dôkaz, že by ich prítomnosť bola spojená s vypadávaním vlasov. Roztočov sa môžete zbaviť prípravkami na elimináciu roztočov, ale na rast vlasov to nebude mať žiadny vplyv.
Mýtus č.5: Ženské vypadávanie vlasov je iné ako to mužské
Jediným rozdielom medzi ženskou a mužskou vzorovou plešatosťou sú oblasti pokožky hlavy, kde sa vypadávanie vlasov prejavuje. Mužom zvyknú vlasy vypadávať na temene a nad čelom, kým ženám vlasy vypadávajú v mieste hlavnej cestičky alebo difúzne po celom povrchu hlavy a to buď rovnomerne alebo vytvorením ložísk preriedených vlasov. Liečba vypadávania vlasov je rovnaká pre mužov aj pre ženy, ale predsa je tu jeden zásadný rozdiel a síce, že ženy nesmú užívať syntetické DHT blokátory (napr. finasterid), ale iba prírodné DHT blokátory (napr. Saw Palmetto extrakt). Prírodné DHT blokátory sú totiž vhodné ako pre ženy tak aj pre mužov.
Mýtus č.6: Antikoncepcia spôsobuje vypadávanie vlasov
Niektoré staršie formy antikoncepcie môžu vystupovať ako androgény, ktoré spôsobujú rednutie vlasov. Avšak, väčšina moderných foriem antikoncepcie majú v skutočnosti antiandrogénové účinky a tak môžu vypadávaniu vlasov zamedziť. O najvhodnejšom riešení pre Vaše potreby sa poraďte s Vašim ošetrujúcim lekárom špecialistom.
Mýtus č.7: Vlasy vypadávajú iba starším ženám
Vypadávanie vlasov si väčšinou spájame s vyšším vekom, ale v skutočnosti je celkom bežné, že ženám vlasy vypadávajú už vo veku 20 či 30 rokov alebo dokonca v tínedžerskom veku. Nečakané spustenie nadmerného vypadávania vlasov vo veľmi mladom veku by mal posúdiť lekár, aby sa mohli vylúčiť určité ochorenia alebo problémy s hladinami hormónov.