O mužskom vypadávaní vlasov existujú rôzne pomýlené predstavy a je dôležité oddeliť fakty od fikcie. Prečítajte si najznámejšie mýty a tiež vysvetlenia k nim.

Mýtus č.1: Vypadávanie vlasov je spôsobené upchaním vlasových folikulov

Upchaté vlasové folikuly alebo upchaté folikuly ochlpenia spôsobujú vrastenie vlasov alebo ochlpenia, nie ich vypadnutie. Šampóny a iné ošetrujúce prípravky, ktoré proklamujú spriechodnenie pórov nezastavujú vypadávanie vlasov ani nevyvolávajú nárast vlasov.

Mýtus č.2: Vypadávanie vlasov vyvoláva nedostatočná výživa

Nedostatok niektorej živiny v organizme môže naozaj spôsobiť dočasné rednutie vlasov. Samotné vitamínové prípravky, či už vo forme kozmetických produktov alebo výživových doplnkov, však neriešia dlhodobé vypadávanie vlasov alebo rast nových vlasov a to napriek ich tvrdeniam, že vlasy aj pokožku hlavy obohatia o extra vitamíny a minerály.

Mýtus č.3: Vypadávanie vlasov je spôsobené roztočmi alebo inými mikroorganizmami

Je to pomerne nový mýtus. Roztoče sa môžu nachádzať na pokožke hlavy (a v posteli a na vankúši), nebola však dokázaná žiadna súvislosť medzi týmito organizmami a vypadávaním vlasov. Prípravky, ktoré tieto organizmy eliminujú nedokážu vyvolať rast vlasov.

Mýtus č. 4: Príčinou väčšiny prípadov vypadávania vlasov je stres

Toto tvrdenie môže byť pravdivé v niektorých prípadoch, ale takmer všetky prípady vypadávania vlasov (až vyše 95% prípadov) môžu byť pripísané kombinácii genetiky a hormónov. Na vyvolanie vypadávania vlasov je potrebná značná dávka stresu alebo prežitie naozaj vážnej traumy.

Mýtus č.5: Kozmetické šampóny môžu vyliečiť vypadávanie vlasov

Na spomalenie či zastavenie vypadávania vlasov potrebujete terapeutický šampón proti vypadávaniu vlasov s vysokým obsahom DHT inhibítora (napr. Saw Palmetto extrakt). Klasické kozmetické šampóny nedokážu znížiť hladinu DHT v pokožke hlavy.

Mýtus č.6: Plešatosť sa dá vyliečiť

Bohužiaľ, na plešatosť zatiaľ nie je konečného lieku. Ktorýkoľvek účinný prípravok si vyberiete, musíte ho používať pravidelne a dlhodobo, aby ste si vlasy zachovali. Váš organizmus bude neustále produkovať DHT a preto musíte jeho hladinu neustále znižovať.

Mýtus č.7: Plešatosť sa dedí len z matkinej strany rodiny

Predispozícia pre androgénovú alopéciu je daná geneticky a preto môže byť dedená po každej rodinnej línii. Aj keď obaja rodičia majú husté vlasy, ich dieťa mohlo zdediť predispozíciu na vypadávanie vlasov.

Close Menu
×
×

Cart