Vypadávanie vlasov a stenčovanie vlasov môžu byť spôsobené rôznymi vnútornými a vonkajšími faktormi. Najčastejšom príčinou vypadávania vlasov u mužov aj u žien je dedičné hormonálne podmienené vypadávanie vlasov, známe ako androgénová alopécia alebo mužská a ženská vzorová plešatosť. Liečba vypadávania vlasov by sa tak mala sústreďovať na zastavenie vypadávania a obnovu rastu vlasov znižovaním produkcie a hladiny DHT v pokožke hlavy a na optimalizáciu rastového cyklu vlasov.

DNA je uložená v jadre buniek a uchováva genetický kód, ktorý obsahuje inštrukcie o celkovom fungovaní každej bunky. Proces rastu vlasov je súčasťou našej genetickej výbavy a DNA zdedená od obidvoch rodičov určuje našu predispozíciu pre stenčovanie a vypadávanie vlasov. Keď sú gény plešatosti prítomné v našej DNA, môžu byť aktivované hormónom DHT, ktorý je po období puberty prítomný v mužskom aj v ženskom organizme. Vypadávanie vlasov je geneticky dané, ale môžeme ho zastaviť a postupne obnovovať rast vlasov nasadením vhodnej liečby.

Na bunkovej úrovni prebieha spustenie vypadávania vlasov nasledovne. Hormón testosterón prechádza cez androgénové receptory do vnútra buniek vlasových folikulov. Reaguje s bunkovými enzýmami, ktoré ho premieňajú na nežiadúci produkt dihydrotestosterón (DHT). Ak liečbou zablokujeme androgénové receptory, testosterón sa nebude mať ako dostať do buniek a nebude vlasom škodiť.

V bunkách vlasových folikulov sa nachádza enzým 5-alfa reduktáza (5AR), ktorý je zodpovedný za premenu testosterónu na DHT, ktorý potom reaguje s génmi vypadávania vlasov a prekáža produkcii normálnych vlasov. Liečbou by sme mali potláčať enzýmy 5AR, aby sa znížila produkcia DHT v pokožke hlavy.

Pôsobenie DHT na vlasové folikuly 4

Keď znížime tvorbu DHT, gény vypadávania a stenčovania vlasov zostanú neaktívne, vlasy prestanú vypadávať a vlasové folikuly znova začnú produkovať zdravé normálne vlasy. Pre dosiahnutie ešte výraznejším výsledkov je veľmi prínosné, okrem znižovania hladiny DHT, stimulovať vlasové folikuly k regenerácii a aktivovať ich rastovú fázu. Takúto efektívnu liečbu si môžeme zabezpečiť prípravkami Revivogen alebo prípravkami s vysokým obsahom čistého Saw Palmetto extraktu.

Close Menu
×
×

Cart