Dôvod prečo mužom vypadávajú vlasy

Dôvod prečo mužom vypadávajú vlasy

Už ste sa niekedy na seba pozerali v zrkadle, keď ste sa chystali do práce alebo na spoločenskú udalosť, a popri tom ste sa zamysleli nad tým, čo spôsobuje, že Vám vypadávajú vlasy? Ak ste odpovedali kladne, nebojte sa, nie ste jediný. Vypadávanie vlasov sa prejaví u viac ako dvoch tretín mužov. Obdobie života, v ktorom mužom začnú vypadávať vlasy je veľmi individuálne. Niektorým mužom začnú vypadávať vlasy ešte počas puberty, u iných sa vypadávanie vlasov spustí v ranej či zrelej dospelosti a u niekoho až v starobe.

Mužská vzorová plešatosť (androgénová alopécia) je termín označujúci jav, kedy u mužov dochádza k postupnému ustupovaniu vlasovej línie alebo k postupnému vypadávaniu vlasov na temene hlavy v dôsledku genetiky a hormónov. Androgénová alopécia je dedičné ochorenie, ktoré môže muž zdediť z matkinej alebo otcovej rodinnej línie. Rýchlosť a rozsah vypadávania vlasov je možné odhadnúť podľa priebehu vypadávania vlasov u príbuzných, u ktorých sa ochorenie prejavilo.

Najzávažnejšími faktormi, ktoré vyvolávajú androgénovú alopéciu sú androgény (mužské pohlavné hormóny) a genetika. Tieto spúšťače spôsobujú zmeny v bunkách vlasových folikulov, skracovanie rastového cyklu vlasov, nárast slabých a tenkých vlasov, preriedenie a vypadávanie vlasov. O plešatosti hovoríme vtedy, keď vlasové folikuly úplne zaniknú alebo sú oslabené natoľko, že už nedokážu vyprodukovať ani tenký vlások a na hlave tak vzniká bezvlasé miesto. Typickým znakom začínajúcej androgénovej alopécie je vypadávanie vlasov v oblasti kútov, kedy sa vlasová línia pretvorí do tvaru písmena „M“. Vlasy v oblasti kútov sú najcitlivejšie na prítomnosť hormónu dihydrotestosterónu (DHT) a preto najčastejšie vypadávajú ako prvé. Hormón DHT sa začne hromadiť v pokožke hlavy, kde zabraňuje vlasovým folikulom regenerovať a spôsobuje ich postupné zmenšovanie až zánik. S rastúcou hladinou DHT časom začnú odchádzať aj vlasové folikuly v oblasti nad čelom a v oblasti temena.

Vypadávanie vlasov vplyvom androgénovej alopécie alebo vplyvom hormonálnych zmien je možné zastaviť a pri včasnom nasadení vhodnej liečby aj zvrátiť. Základ efektívnej liečby musí byť látka, ktorá znižuje hladinu hormónu DHT v pokožke hlavy a v celom organizme. Najsilnejšími DHT-inhibujúcimi látkami sú prírodný saw palmetto extrakt alebo syntetický finasterid. Kým muži môžu užívať obe tieto látky, ženy finasterid užívať nesmú! Obe tieto látky efektívne znižujú hladinu DHT a zastavujú vypadávanie vlasov, ale kým Saw Palmetto extrakt je prírodná látka bez vedľajších účinkov, tak finasterid je synteticky vyrobená látka s niekoľkými vedľajšími účinkami. Čím skôr s liečbou začnete, tým lepšie výsledky dosiahnete.

Close Menu
×
×

Cart