Určite si už každý z nás všimol niekoľko vypadnutýh vlasov na vankúši, keď sa ráno zobudí, alebo na hrebeni či kefe pri česaní vlasov alebo v sprche či vani pri umývaní alebo utieraní sa. Vo väčšine prípadov nejde o nič nezvyčajné, keďže vlasy na hlave sa nám priebežne obmieňajú. Je však rozdiel medzi nadmerným vypadávaním vlasov a prirodzeným vypadávaním vlasov, ktoré je potrebné pre regeneráciu vlasových folikulov a následnú postupnú obmenu vlasovej pokrývky hlavy.
Pre zdravého človeka je prirodzené, keď mu vypadne 50-100 vlasov za deň. Viac ako 100 vypadnutých vlasov za deň sa považuje za nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré môže byť vyvolané rôznymi faktorov. Týchto faktorov je veľmi veľa, no medzi najčastejšie patrí dlhodobý stres (doma či v práci), psychická trauma (napr. strata blízkeho človeka), ochorenia (najmä pečene, štítnej žľazy, obličiek), hormonálne zmeny (počas tehotenstva, po pôrode, v menopauze či andropauze), genetická predispozícia (typická mužská alebo ženská plešatosť), autoimunitné ochorenie (alopecia areata), prekonanie iného závažného ochorenia, nevhodná životospráva, vedľajšie účinky niektorých liekov.
Prirodzené vypadávanie vlasov je súčasťou normálneho rastového cyklu vlasov a dochádza k nemu každý deň. Vypadnuté vlasy sú postupne nahrádzané novými vlasmi bez toho, aby si to človek uvedomil. Pri prirodzenom vypadávaní vlasov nedochádza k zmene hustoty alebo kvality vlasov a vlasová línia ostáva zachovaná.
Nadmerné vypadávanie vlasov je zvyčajne postupný dlhotrvajúci proces, kedy najčastejšie v dôsledku hormonálnych zmien, genetiky alebo stresu dochádza k spomaleniu a zastaveniu rastu vlasov. Zozačiatku sú zmeny nepatrné, ale postupne sa môžu prejaviť ztenčením vlasov, ústupom vlasovej línie, stratou hustoty vlasov, zoslabením a skrátením dĺžky vlasov, vytvorením preriedených miest alebo lysín.
Pri prvých náznakoch viditeľnej straty vlasov je potrebné čo najskôr zistiť príčinu tohto stavu a prijať opatrenia na zastavenie vypadávania vlasov a na podporu rastu vlasov. Niekedy stačí len zmeniť pracovné prostredie a trošku sa zamyslieť nad životnými prioritami (vypadávanie vlasov v dôsledku stresu), inokedy je potrebná dlhodobá systematická liečba (vypadávanie vlasov v dôsledku androgénovej alopécie). Každopádne sa nevypláca iba nečinne čakať, nakoľko pri niektorých ochoreniach po určitom čase už nie je možné rast vlasov obnoviť.